Skip Navigation  
Cover for The Ohlone Girl, by Hannah Wissotsky of Grattan ES

Young Authors Shine in Ezra Jack Keats Bookmaking Competition

04/01/14

To promote the art and craft of original bookmaking in the classroom, SFUSD students in grades K through 12 were recently invited to design, write, and create their own books for the second Ezra Jack Keats Bookmaking Competition on the West Coast. The student winners, who were selected from among 50 book entries from 23 schools, were celebrated at reception at the Contemporary Jewish Museum.

Over 56 books from 23 schools were submitted and reviewed by a panel of judges who ranged from author-illustrators to librarians to educators and included: Shirin Yim Bridges, author and winner of Ezra Jack Keats awards for Best Writer in 2003; Lovisa Brown, director of Education at the Museum of the African Diaspora (MOAD); Judy Nemzoff, community arts and education program director at SF Arts Commission; Valerie Reichert, branch librarian for the San Francisco Public Library (SFPL); and James Leventhal, deputy director for development at the Contemporary Jewish Museum.

The contest was supported by the Contemporary Jewish Museum, the Ezra Jack Keats Foundation, the San Francisco Public Library and the San Francisco Unified School District.

2014 Ezra Jack Keats Bookmaking Competition Winners

Collaborative Early Elementary Category

First Place: Amazing Insectanimals, second grade, Sheridan ES
Second Place (tie): A Counting Book of Cats, First Grade, Marshall ES; The Instruments of the Orchestra, first grade, Rooftop Alternative
Third Place: Apples Are Not Brown, second grade, Chinese Education Center
Special Recognition for Creative Non-Fiction: Big Book of Animals and Native American Adventures, first grade, Commodore Sloat ES

Early Elementary Category

First Place: Pop Out Snakes, Demetrio Lignos, second grade, Sunset ES
Second Place: My Map Book, Mira Kaminker, first grade, Leonard Flynn ES
Third Place: My Many Colored Days, Nadeah Alexander, Kindergarten, John Muir ES
Special Recognition for Cultural Education: Tips to Not Get Bored at Home, Amia Ma, second grade, Commodore Sloat ES

Elementary Category

First Place: Tusa’s Baby Sea Turtles, Ella Morris, third grade, Rooftop Alt
Second Place: Aliens – A Book of Facts, Holiday Gessler, third grade, Rooftop Alt
Third Place (tie): The Four Kids Who Became Volleyball Superstars, Timaureen Wilson, fifth grade, Bret Harte; The Chosen One, Eric Yu and Andrew Ngo, fifth grade, Sutro ES
Special Recognition for "You Can Judge a Book by Its Cover": The Ohlone Girl, Hannah Wissotsky, third grade, Grattan ES
Special Recognition for Budding Novelist: Chosen, John Leng, fourth grade, Sutro ES

Middle School Category

First Place: Sock Doll Adventure, Emily Tomlinson, seventh grade, Rooftop Alt
Second Place: I Am Stan Lee, Lili Huang and Angela Santelices, eighth grade, Denman MS
Third Place: Goodnight, Rabbit, Elizabeth Yip and Oona Rose-Adams, eighth grade, Rooftop Alt

High School Category

First Place: Starry Night, Maia Cluver, ninth grade, Ruth Asawa School of the Arts
Second Place (tie): Whitewash, QingQing Su, twelfth grade, Lowell HS; Treux the Robot, Teresa Abrego, tenth grade, Mission HS
Special Recognition for Graphic Novel: A Hunger for Flesh, Marisa Ling, eleventh grade, Lowell HS
Special Recognition for Heartfelt Story: Mia’s Grandma, Marina Kyle, ninth grade, Ruth Asawa School of the Arts

Special Recognition

Teaching the Art of Japanese Book Binding, Staci Kavanagh, Wallenberg HS teacher