Follow the Bulldogs

Schedule

You can always see the games for the month on the school's front page's Calendar section. Otherwise you can check below for specific sport schedules.

Badminton

Tuesday, Mar 15 - 4:30 at Wallenberg (vs Lincoln)

Friday, Mar 18 - 4:30 at Wallenberg (vs Lowell)

Tuesday, Mar 22 - 4:30 at Academy (vs Academy)

Thursday, Mar 24 - 4:30 at Wallenberg (vs Lincoln)

Tuesday, April 5 - 4:30 at SFI (vs SFI)

Thursday, April 7 - 4:30 at Wallenberg (vs Galileo)

Monday, April 11 - 4:30 at Wallenberg (vs Balboa)

Thursday, April 14 - 4:30 at O’Connell (vs O’Connell)

Tuesday, April 19 - 4:30 at Burton (vs Burton)

Tuesday, April 26 - 4:30 at Marshall (vs Marshall)

 

All City Tournament

Tuesday, May 3 - First Round (playoffs) 3 pm at CCSF

Wednesday, May 4 - Quarter Final (playoffs) 3 pm at CCSF

Thursday, May 5 - Finals 3 pm at CCSF

 

Team Playoffs

Tuesday, May 10 - 6th place vs 3rd place at 4:30 at TBD

     5th place vs 4th place at 4:30 at TBD

Thursday, May 12 - 6th/3rd Winner vs 2nd place at 4:30 at TBD

      5th/4th winner vs 1st place at 4:30 at TBD 

 

Team Final

Wednesday, May 18 - winner vs winner at 4:30 at Lincoln

 

Nor Cal Tournament

Saturday, May 21 - Individual Qualifiers vs each other at TBD at TBD

 

Baseball

Thursday, Mar 10 - 3:30 at Burton (vs Burton)

Wednesday, Mar 16 - 3:30 at Graham (Golden Gate Park)(vs Leadership)

Thursday, Mar 17 - 3:30 at Sundberg (Balboa Park) (vs Kipp)

Wednesday, Mar 23 - 3:30 at Crocker 1 (Crocker Park) (vs O’Connell)

Thursday, Mar 24 - 3:30 at Nealon (Golden Gate Park) (vs Academy)

Wednesday, April 6 - 3:30 at Nealon (Golden Gate Park) (vs Burton)

Thursday, April 7 - 3:30 at Silver Terrace (Silver Terrace Athletic Field) (vs Burton)

Wednesday, April 13 - 3:30 at Sweeney (Balboa Park) (vs Leadership)

Thursday, April 14 - 3:30 at Graham (Golden Gate Park) (vs Leadership)

Wednesday, April 20 - 3:30 at Graham (Golden Gate Park) (vs Kipp)

Thursday, April 21 - 3:30 at Sundberg (Balboa Park) (vs Kipp)

Wednesday, April 27 - 3:30 at Nealon (Golden Gate Park) (vs O’Connell)

Thursday, April 28 - 3:30 at Crocker 1 (Crocker Park) (vs O’Connell)

Wednesday, May 4 - 3:30 at Sundberg (Balboa Park) (vs Academy)

Thursday, May 5 - 3:30 at Nealon (Golden Gate Park) (vs Academy)

 

Playoffs

Tuesday, May 10 - 3:30 Game 1 Div 2 #2 vs Div 1 #3 at Nealon (Golden Gate Park)

    3:30 Game 2 Div 2 #1 vs Div 1 #4 at West Sunset 1 (West Sunset Park)

Thursday, May 12 - 3:30 Game 1 Winner vs Div 1 #2 at Nealon (Golden Gate Park)

      3:30 Game 2 Winner vs Div 1 #1 at Graham (Golden Gate Park) 

Championship

TBD - TBD Semi Final Winners at Oracle Park

 

Softball

Tuesday, Mar 15 - 3:30 at Moscone 1 (Moscone Park) (vs Galileo)

Tuesday, Mar 22 - 3:30 at Rolph 1 (James Rolph Park) (vs O’Connell)

Thursday, Mar 24 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs Mission)

Tuesday, April 5 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs Academy)

Thursday, April 7 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs Galileo)

Thursday, April 14 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs O’Connell)

Tuesday, April 19 - 3:30 at Jackson 1 (Jackson Park) (vs Mission)

Thursday, April 21 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs Academy)

Tuesday, April 26 - 3:30 at Moscone 1 (Moscone Park) (vs Galileo)

Tuesday, May 3 - 3:30 at Rolph 1 (James Rolph Park) (vs O’Connell)

Thursday, May 5 - 3:30 at Rossi 1 (Rossi Park) (vs Mission)

 

Playoffs

Tuesday May 10 - 3:30 Game 1 D2 #1 vs D1 #4 at Balboa 1 (Balboa Park) 

  Game 2 D2 #2 vs D1 #3 at West Sunset 3 (West Sunset Park)

 

Thursday, May 12 - 3:30 Game 2 Winner vs D1 #1 at Parkside (Parkside Park)

      Game 1 Winner vs D1 #2 at Rossi 1 (Rossi Park)

 

Championship

TBA - Semi Final teams at TBA 4:00 pm

 

Volleyball - Boys

Wednesday, Mar 23 - 5:30 at Washington (vs Washington)

Wednesday, April 6 - 5:30 at Mission (vs Mission)

Wednesday, April 13 - 5:30 at Balboa (vs Balboa)

Friday, April 15 - 5:30 at Wallenberg (vs Burton)

Wednesday, April 20 - 5:30 at Lowell (vs Lowell)

Friday, April 22 - 5:30 at Wallenberg (vs Lincoln)

Wednesday, April 27 at Wallenberg (vs Academy)

Friday, April 29 at Wallenberg (vs Galileo)

Wednesday, May 4 - 5:30 at SFI (vs SFI)

 

Playoffs

Tuesday, May 10 - TBA Fourth place vs First Place

    TBA Third Place vs Second Place

 

Friday, May 13 - TBA Semi-Final Winners

 

Where do the Bulldogs play?

Click on the icon that matches the sport